Gazetki Kadeckie

Polscy Kadeci


 

 

 

 

 

 Kadecka Akademia Dziecięca


STRONA GŁÓWNA

Szkolenie kadetów w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach

W dniach 03 listopada do 06 listopada 2015 kadeci uczestniczyli w szkoleniu wojskowym przeprowadzonym na terenie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach .


Święto Niepodległości

11 listopada  po raz kolejny obchodziliśmy Święto Niepodległości upamiętniające dzień , w którym w 1918 roku po 123 latach zaborów , Polska ponownie pojawiła się na mapach.

Z tej okazji Kadeci uczestniczyli w uroczystościach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Łysogórskiej "Krakus".

Celebrowanie 11 listopada rozpoczęła Msza Św. w Kościele Parafialnym w intencji Ojczyzny. Po zakończeniu nabożeństwa  na cmentarz parafialny  wyruszył patriotyczny pochód  , gdzie  przy symbolicznym pomniku miał miejsce Apel Poległych , zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów.
Czytaj więcej>>


Wspinaczka na skałkach

        


Ślubowanie Kadetów I Rocznika 2015/16
Zobacz fotoreportaż

Kadeci na meczu Polskiej Ekstraligi Żużlowej.

W niedzielne popołudnie 27 września kadeci klasy III wraz z wychowawcą klasowym p. Joanną Kustosz wybrali się na mecz Polskiej Ekstraligi Żużlowej. Spotkanie pomiędzy drużynami Unia Tarnów i KS Toruń kończyło sezon 2015/2016. Był to najważniejszy mecz tego sezonu ponieważ walka w Tarnowie toczyła się o brązowy medal. Dzięki aktywnej postawie kibiców tarnowskiej Unii w tym naszych Kadetów Unia Tarnów wywalczyła czwarty medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski. Drużynie Tarnowskich Jaskółek gratulujemy!! Kadeci III roku z p. Kustosz uznają wycieczkę klasową za bardzo udaną i pełną niezpomnianych chwil.


Gratulujemy Sukcesu

Dnia 12.09.2015 roku na Zalewie Rożnowskim odbyły się regaty o Puchar Jesieni 2015 , w których nasz kadet Julian Kołodziej z klasy III zdobył II miejsce w kat. O.K. i III miejsce w kat. OMEGA . Serdecznie gratulujemy sukcesu !!!


Kadeci uczcili pamięć ofiar bombardowania pod Maszkienicami

 W dniu  6 września 2015r. nasi Kadeci uczestniczyli w obchodach 76 rocznicy zbombardowania pociągu pod Maszkienicami, które miało miejsce dn.  4.09.1939r. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji  Ojczyzny i poległych podczas II wojny światowej, następnie odbył się przemarsz uczestników pod Mogiłę i złożenie patriotycznych wiązanek. Zobacz fotografię fot portal wgminiedebno.pl


 

Wycieczka geograficzna

W dniu 9 czerwca 2015 roku klasa I wraz z nauczycielem geografii Panią Małgorzatą Kluską odbyła pieszą wycieczkę do Porąbki Uszewskiej. Podczas tego marszu uczniowie obserwowali z punktów widokowych panoramę Kotliny Sandomierskiej i Tatr.
W Porąbce Uszewskiej wysłuchali historii Groty NMP, która powstała ponad 100 lat temu na wzór groty z Lourdes.

W Publicznym Gimnazjum w Porąbce Uszewskiej nasi uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z astronomem i wysłuchali wykładu, który wygłosił prof.dr hab Maciej Mikołajewski z Uniwersytetu w Toruniu.
Serdecznie dziękujemy opiekunowi wycieczki Pani Małgorzacie Kluska za zorganizowanie wędrówki.


"Logiczne myślenie"

28 maja 2015 roku odbył się w naszej szkole z inicjatywy Pani Joanny Kustosz  konkurs matematyczny pod hasłem : "Logiczne myślenie". Do konkursu przystąpiło 8 uczniów z klasy I i II . Najlepszy wynik uzyskał Patryk Trojanowski z klasy I . Gratulujemy Patrykowi  i życzymy dalszych matematycznych sukcesów .


Spotkanie z Mistrzem Świata i Europy w Szybownictwie

Kadeci z  Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów 17 czerwca 2015 roku  w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących  w Łysej Górze  uczestniczyli w spotkaniu Sebastianem Kawą. Najbardziej utytułowanym pilotem szybowcowym  na świecie, wieloletnim Mistrzem  Świata i Europy w Szybownictwie.

 


Kadeci - Przedszkolakom

Z okazji " Dnia Dziecka " kadeci z Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów  zorganizowali zajęcia dla dzieci z Publicznego Przedszkola z Łysej Górze.  Przeprowadzono z dziećmi musztrę, oraz odbyła się pokaz łączności. Dzieci wspaniale się bawiły a przy tym było wiele uśmiechu i  radości dla dzieci jak i  dla kadetów.


STRZELANIE O TYTUŁ KRÓLA BRACTWA KURKOWEGO w TARNOWIE

23 maja 2015 roku w sobotę na strzelnicy kół łowieckich w miejscowości Fiuk k/Żabna odbyło się strzelanie o tytuł Króla Kurkowego Bractwa Kurkowego w Tarnowie .
Najlepszym młodym strzelcem okazał się kadet Marcin Nartanowicz z klasy I , zdobywając tytuł Młodzieżowego Króla Kurkowego. Uczeń otrzymał małą tarczę z kurem i puchar ufundowany przez dyrektora Izby Rzemieślniczej w Tarnowie brata Franciszka Uszko. Impreza zakończyła się brackim piknikiem.


Kadeci w Racławicach  -  Fotoreportaż

 
Zobacz czały fotoreportaż >>


Kadeci w Sanktuarium w Szczepanowie

Kadeci 8 maja 2015 roku uczestniczyli w sanktuarium w Szczepanowie w uroczystościach ku czci św. Stanisawa Biskupa Męczennika - Patrona Polski i w diecezjalnych obchodach 70 - tej rocznicy zakonczenia II wojny światowej.


WIELKI SUKCES KADETA SEBASTIANA - GRATULUJEMY!

Kadet Sebastian Kubala osiagną sukces w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Chemicznej organizowanej przez Uniwersytet Jagieloński w Krakowie. Zosta w konkursie  finaowym skwalifikowanym na wysokim 5 miejscu na 185 finalistów wśród tegorocznych finalistów  uzyskując tym samym indeks na stacjonalne studia:  na kierunek Chemia lub Chemia Środowiska Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie.


Kadet Mikołaj Ziółko na podium

12 kwietnia 2015 roku  uczeń III klasy Mikołaj Ziółko uczestniczył w zawodach MMA i JU JITSU w Sochaczewie . Mikołaj po raz kolejny udowodnił , że jest najlepszy.
Gratulujemy zwycięstwa !

 


Porozumienie pomiędzy Fundacją Orląt Opolskich a Liceum Akademickim Korpusu Kadetów

  Dnia19 marca 2015 roku  w Krakowie  asygnowano wynegocjowane w  lutym b.r. porozumienie  między Fundacją Orląt Opolskich a Liceum Akademickim Korpusu Kadetów.
Celem porozumienia jest upowszechnianie polskiej  historii oraz  pielęgnowanie  tradycji  narodowej  przez ;
- popularyzacje dokonań kadetów poległych i walczących na Ziemi Opolskiej podczas  Powstań Śląskich,
- pielęgnowanie pamięci oraz  spuścizny rodu Chodkiewiczów,
- organizowanie wspólnych  uroczystości  o charakterze narodowo- państwowym a w tym szczególnie Ogólnokrajowych obchodów święta Dnia Kadeta
- upamiętnienie  miejsc leżących u podnóża Góry św. Anny, związanych  z historią  kadetów takich jak m.in. Gogolin, Jasiona, Leśnica, Kędzierzyn - Koźle
- uhonorowanie  Marszałka Józefa Piłsudskiego w historii Śląska Opolskiego


Gratulacje dla kadeta Damiana

Pod patronatem  Fundacji Orląt Opolskich -€“ został zakończony konkurs na pracę - wypracowania o Karolu Chodkiewiczau. Fundacja nagrodziła najlepszą prace kadeta Dziąćko Damiana.


II miejsce w Ogólnopolskim  konkursie wiedzy dla Sebastiana

Gratulacje!

Kadet Sebastian Kubala  zajął  II miejsce w Ogólnopolskim  konkursie  wiedzy o historii i tradycjach 4 Pułku Piechoty Legionów Polskich.  Dyrekcja Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów  wyraża  gratulacje, i życzy dalszych sukcesów


Nasze liceum na Powiatowych Targach Edukacyjnych

 Reprezentanci naszej szkoły kolejny raz zaprezentowali nasze liceum na Powiatowych Targach Edukacyjnych, które odbyły się w Brzesku w dniach od  11-13 lutego. Organizatorem przedsięwzięcia było Starostwo Powiatowe w Brzesku, wraz ze Szkolnym Schroniskiem Młodzieżowym w Brzesku, które użyczyło swojej siedziby w tym celu. Młodzi gimnazjaliści mogli zapoznać się z historią i działalnością naszej szkoły oraz kierunkiem kształcenia. Wszystkich tych, którym spodobała się nasza oferta zapraszamy do naszego Liceum. Fotografie portali Informatorbrzeski


Zawody MMA pod patronatem FEN

W dniu 07.02.2015r. kadeci Ryś Sebastian i Mikołaj Ziółko wzięli udział w Amatorskich Zawodach MMA pod patronatem FEN, które odbyły się w Borzęcinie. Obydwaj kadeci stanęli na najwyższym stopniu podium zdobywając dyplom i złoty medal. Kadeci zostali jeszcze wyróżnieni przez ks. płk dr Marka Wesołowskiego dyplomem i kwotą pieniężną na dalszy rozwój sportowy.


Podziękowanie

Dyrekcja  Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów serdecznie dziękuje Redakcji Polonia Christiana za przyjazd do naszej szkoły i zrobienie programu o działalności Korpusów Kadetów z okresu II RP, Junackiej Szkole Kadetów im. gen. W. Andersa jak i naszej szkole.


Zawody Strzeleckie  z broni pneumatycznej.

23 stycznia 2015 roku w Wiejskim Domu Kultury w Grabnie odbyły się II Zawody Strzeleckie z broni pneumatycznej. Organizatorem zawodów był Pan Lucjan Hajdo. Udział w zawodach wzięli kadeci Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów. Organizatorom jak gospodarzom Wiejskiego Domu Kultury za zaproszenie  naszych uczniów na zawody serdecznie dziękujemy.


Kadet Sebastian finalistą konkursu chemicznego na UJ w Krakowie

Dyrekcja Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów w Łysej Górze informuje, że kadet Sebastian Kubala w konkursie wiedzy chemicznej, organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie  przeszedł do drugiego, finałowego etapu zajmując 70 miejsce na 198 zakwalifikowanych. Serdecznie gratulujemy Sebastianowi i jego opiekunowi Panu dr A. Capikowi sukcesu, czekając na kolejne osiągnięcia .


Światełko betlejemskie w LAKK

   Dnia 15.12.2014r. do naszego liceum przybyło Betlejemskie Światełko Pokoju przywiezione przez harcerza 4 Drużyny Starszo Harcerskiej  Zaborowskie Dęby. Światełko to harcerz odebrał  wraz ze swoją drużyną harcerską po mszy w katedrze Mariackiej . Przekazał owe światełko na ręce dyrekcji i grona pedagogicznego Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów. Nasze liceum  serdecznie dziękuje za pamięć   4 Drużyny Starszo Harcerskiej  Zaborowskie Dęby.

Damian Dziąćko


Stypendia Prezesa Rady MInistrów rozdane.

   W dniu 16 grudnia 2014 roku w Sali Lustrzanej w Tarnowie odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów dla wybitnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych .W gronie najlepszych znalazł się uczeń III klasy Sebastian Kubala.

Serdecznie gratulujemy kadetowi i jego rodzicom,  życząc kolejnych sukcesów  w dalszej karierze edukacyjnej.


 Gratulacje dla kadeta Mikołaja

    To już kolejny sukces naszego ucznia Mikołaja. Tym razem nasz kadet brał udział w ALMMA Mistrzostwa Polski w Żyrardowie, gdzie w swojej kategorii zają wysokie III miejsce. Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów.


Matematyczny konkurs z WAT

12 grudnia 2014 roku w Liceum Akademickim Korpusu Kadetów odbył się  I etap Konkursu Matematycznego organizowanego przez Wojskową Akademię Techniczną

 


Rozdano stypendia naukowe

Zarządzeniem Fundacji  w dniu 2014.12.11 przyznano stypendium naukowe dla trzech wyróżniających się wynikami w nauce uczniów Zobacz szczegóły!!


280 Rocznica urodzin Komendanta Szkoły Rycerskiej

W 280 rocznicę urodzin  Komendanta Szkoły Rycerskiej, w Kaplicy szkolnej Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów  została odprawiona Msza św. za  Adama Kazimierza Czartoryskiego twórcę Szkoły Rycerskiej i Katechizmu Kadeckiego.


Kwalifikacja kadetów do II etapu konkursu

   Komisja konkursowa w oparciu o nadesłane protokoły z I etapu Konkursu wiedzy o historii i tradycjach 4 Pułku Piechoty Legionów Polskich zakwalifikowała do uczestnictwa w II etapie konkursu  kadeta :
Łukasza Robaka - klasa III , Mikołaja Ziółko - klasa III , Sebastiana Kubalę - klasa III , Patryka Trojanowskiego kl. I


http://freta.dominikanie.pl/grafika/kosciol.jpgKadeci na Mszy Św.  za zmarłych ze Szkoły Rycerskiej

       30 listopada 2014 roku w Kościele Dominikanów pw. Św. Jacka w Warszawie została  odprawiona Msza Św.  za zmarłych ze Szkoły Rycerskiej , Korpusu Kadetów oraz za Liceum Akademickie Korpusu Kadetów .We Mszy Św. uczestniczyli przedstawiciele naszej szkoły.
ks. Marek Wesołowski


Udział Kadetów w Ingresie ks. bpa Jana Piotrowskiego

     29 listopada 2014 roku  w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach odbył się ingres Biskupa Jana Piotrowskiego.
Na uroczystości byli obecni przedstawiciele Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów.

Nowy Biskup Diecezji Kieleckiej udzielił błogosławieństwa dla naszej szkoły.Wyrażamy głęboką wdzięczność śląc gorące życzenia opieki Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej na drodze posługi pasterskiej , zdrowia i życzliwości od ludzi.
ks. Marek Wesołowski


Ostatnie Pożegnanie

Delegacja Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów uczestniczyła w pogrzebie śp. Jerzego Kozłowskiego w Londynie. Msza św. odbyła się 20 listopada w kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie. Zmarły był prezesem Związku Junackiej Szkoły Kadetów organizacji zrzeszającej  byłych kadetów z okresu II wojny światowej rozproszonych po całym świecie.

Zobacz  cały fotoreportaż


Obchody i rekonstrukcja walk w 100 rocznicę wybuchu I Wojny Światowej.

Kadeci z Lakk zaangażowali się w organizację obchodów 100 - lecia bitwy I wojny światowej w Sterkowcu.  Na cmentarzu wojennym  nr.  279 w Sterkowcu uczestniczyli z wychowawcą Romanem Głowackim we mszy świętej, apelu poległych oraz zaciągnęli wartę honorową, przed pomnikiem upamiętniającym poległych. (fot. Ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość)


Sukces Kadeta Mikołaja na Mistrzostwach Świata WKF w Pradze

W dniach od 10 do 15 listopada Mikołaj Ziółko brał udział w Międzynarodowych Zawodach  WKF WORLD CHAMPIONSHIP i w kategorii 90 kg styl MMA wywalczył  brązowy medal .

Gratulujemy życząc dalszych sukcesów na arenie międzynarodowej !!!!!


Kadeci na święcie niepodległości w Wierzchosławicach

Kadeci z Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów uczestniczyli w uroczystościach Święta Odzyskania Niepodległości w Wierzchosławicach w dniu 11.11.2014 r. Przeprowadzili z wychowawcą Romanem Głowackim apel poległych i zaciągnęli wartę honorową przed pomnikiem poległych mieszkańców Wierzchosławic  w czasie I wojny światowej i wojny polsko- bolszewickiej.


11 listopad 2014 r. - Święto Niepodległości
Wpatrz się wysłuchaj!

 

Oto Polska idzie,

żywcem w męczeńskiej pogrzebana trumnie,

i zmartwychwstaje królewski i dumnie

po bólach zbrodni i gwałtów ohydzie,

by jak ongi, z wielkopańskim gestem

zająć swe miejsce i zawołać

jesteśmy )...

/ Remigiusz Kwiatkowski

Polska idzie - to montaż słowno muzyczny, który  został  zaprezentowany przez Uczniów i Absolwentów Zespołu Szkół w Sufcznie. Na zaproszenie Pani Dyrektor M. Wisniowskiej - Robak wzięli udział kadeci  Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów u uroczystości obchodów 96 Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Również na zaproszenie  Burmistrza Brzeska Grzegorza Wawryki kadeci z Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów  uczestniczyli w Mszy św. w intencji Ojczyzny w Kościele pw. NMP Matki Kościoła i Św. Jakuba Apostoła i uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Brzesku


Uczestnictwo Kadetów na obchodach Święta Szkoły ZSP w Zakliczynie.

W dniu 10.11.2014 r. na zaproszenie Pani Dyrektor  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie mgr inż. Anny Olszewskiej  przedstawiciele Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów wzięli udział w uroczystości Święta Szkoły. W programie uroczystości było : ślubowanie  klas pierwszych. Do galerii „Wielkich Polaków - szkoła wprowadziła postać Wacława Potockiego. Otwarto wystawę Iwony Lisowskiej „ Pomniki Wielkiej Wojny w Galicji Zachodniej.


Międzynarodowe Zawody Strzeleckie o Puchar Dyrektora Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów.

9 listopada 2014r. w zamku w Dębnie odbyły się Międzynarodowe Zawody Strzeleckie o Puchar Dyrektora Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów. W zawodach wzięli udział:

-Związek Strzelecki z Lwowa

-Związek Harcerstwa Polskiego z Lwowa

-Związek Strzelecki z Tarnowa

-Związek Strzelecki z Brzeska

 

Organizatorami zawodów byli:

-Liga Ochrony Kraju

-Związek Strzelecki z Dębna

-Zwiazek Strzelecki z Brzeska

-Liceum Akademickie Korpusu Kadetów


I etap  Konkursu  wiedzy o 4 Pułku Legionów Polskich

5 listopada 2014 roku  w Liceum Akademickim Korpusu Kadetów  został zorganizowany I etap  Konkursu  wiedzy o 4 Pułku Legionów Polskich. Konkurs  zorganizowany jest  z okazji  100 - lecia  utworzenia 4 Pułku Piechoty Legionów Polskich. Organizatorem  Konkursu jest Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku w Kielcach.

Patronat nad Konkursem objęli:
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie
Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
Świętokrzyski  Kurator Oświaty i Wychowania w Kielcach. 

ks. Marek


Inauguracja Rok Jubileuszowy - 250 lat Szkoły Rycerskiej

25 października 2014 roku Liceum akademickie Korpusu Kadetów na zamku Lubomirskich w Wiśniczu zaingerowało doniosłą uroczystością obchody Roku Jubileuszowego - 250 lecia szkoły Rycerskiej. Uroczystości w Liceum Akademickim Korpusu Kadetów połączone było ze ślubowaniem I - go rocznika kadetów oraz przejęciem obowiązków dowódców korpusu przez kadeta II - go rocznika Damiana Dziąćko. Czytaj więcej >>


Spotkanie kadetów  z Jerzym Boguszem byłym więźniem obozu KL Auschwitz

   W dniu 20 października 2014 roku mieliśmy zaszczyt gościć w Liceum Akademickim Korpusu Kadetów w Łysej Górze byłego więźnia obozu Auschwitz o numerze 61.

Nasz Gość Pan Jerzy Bogusz urodził się w 1922 roku w Nowym Sączu. Wybuch wojny zastał go we Lwowie, gdzie przygotowywał się do rozpoczęcia studiów na politechnice.

Los jednak postawił przed nim wyzwania, krzyżując tym samym planowana optymistyczna przyszłość. Za działalność konspiracyjną, Pan Jerzy został aresztowany i pierwszym transportem z Tarnowa ( czerwiec 1940 roku) wywieziony do obozu w Auschwitz.  Czytaj więcej   >>


Gratulacje dla Kadeta Mikołaja

                Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Kadeci z dumą
i satysfakcją przyjęli informacje o kolejnym zwycięstwie w zawodach  ALMMA 66   Mikołaja Ziółko ucznia klasy III.


Wycieczka szkoleniowa kadetów

14 października 2014 r. kadeci z Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów w ramach programu szkoleniowego z historii Lotnictwa Polskiego zwiedzili Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Temat lotnictwa a szczególnie jego początki lata 1918 - 1920  i udział lotników amerykańskich  w wojnie polsko-bolszewickiej - to tematy które kadeci z wielkim zainteresowaniem wysłuchali. Zagadnienia z lotnictwa będą kontynuowane w trakcie wykładów i prelekcji w tym roku.


Udział Kadetów w uroczystościach  pod Lenino

Dzięki organizacji Pana ppłk. Andrzeja Kurka w 71 rocznice  bitwy pod Lenino 1943 - 2014 roku przedstawiciele Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów brali udział w uroczystości pod Lenino. Celem wyjazdu kadetów było zapoznanie się z topografią, z przebiegiem walk I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Uczestniczyli we Mszy św. na polskim cmentarzu gdzie pochowani zostali polscy żołnierze i pod pomnikiem Mauzoleum. W czasie II wojny światowej mieścił się tam sztab oraz linia obronna niemiecka. Czytaj więcej >>


Egzamin maturalny w nowej formule

 

W maju 2015 roku po raz pierwszy absolwenci liceów przystąpią do egzaminu maturalnego w nowej formule.
Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej , została utworzona specjalna zakładka , gdzie można znaleźć wszystkie informacje na temat egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2014/2015

Zapraszamy do zapoznania się z nowymi zasadami :

link do strony :  http://www.cke.edu.pl/index.php/egzamin-maturalny-left


Kadeci na Klikowskiej Paradzie Konnej

14 września 2014 roku –   Zostaliśmy zaproszeni na Klikowską Paradę Konną .

Kadeci brali udział  we Mszy Św.

Następnie  nastąpiło poświęcenie Sztandaru „ Małopolskiego Związku Hodowców Koni „, którego dokonał  Czcigodny ks. płk dr Marek Wesołowski


75 rocznica bombardowania węzła kolejowego Brzesko - Słotwina

9 września 2014 roku –  delegacja Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów  w Łysej Górze  brała udział w uroczystości  patriotyczno – religijnej w Brzesku  poświęconej ofiarom bombardowania pociągu z ludnością cywilną na stacji kolejowej Brzesko- Słotwina  w pierwszych dniach II wojny światowej.


6 września 2014 roku  – Kadeci wyjechali do Nowego Wiśnicza .

Celem wycieczki było zwiedzenie zamku, będącego gniazdem rodowym jednego z najpotężniejszych rodów magnackich w Polsce.

W drodze powrotnej Kadeci zatrzymali się w Lipnicy Murowanej , gdzie odwiedzili Kościół Parafialny pw. Św. Andrzeja Apostoła i pokłonili się Św. Szymonowi.


Podziękowanie dla ppłk Macieja Ostrowskiego

W dniu 3 września 2014 na zaproszenie Dyrekcji LAKK , odwiedził nas ppłk Maciej Ostrowski, instruktor żeglarstwa, wykładowca Meteorologii Synoptycznej i Lotniczej UW i PW, wieloletni kierownik Centralnego Biura Meteo Wojsk Lotniczych, Ekspert Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych., autor podręcznika „Meteorologia dla lotnictwa sportowego”.

Młodzież  LAKK z zaciekawieniem wysłuchała referatu Pana ppłk Macieja Ostrowskiego o  zdarzeniach  lotniczych oraz  wpływie warunków meteorologicznych na ich zaistnienie.

Umiejętność prognozowania pogody jest również ważna dla żeglarzy. Warto rozumieć mechanizmy kształtujące pogodę, by w oparciu o dostępne w internecie i telefonach komórkowych dane, tworzyć w rejsie własną prognozę pogody.

Gorąco dziękujemy wykładowcy za przyjazd do naszej szkoły.


Prosimy o zapoznanie się z zestawem podręczników na rok szkolny 2014/2015

Klasa I,           Kasa II,           Klasa III.

Więcej w zakładce Uczniowie

W maju 2015 roku po raz pierwszy absolwenci liceów przystąpią do egzaminu maturalnego w nowej formule.
Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej , została utworzona specjalna zakładka , gdzie można znaleźć wszystkie informacje na temat egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2014/2015

Zapraszamy do zapoznania się z nowymi zasadami :

link do strony :  http://www.cke.edu.pl/index.php/egzamin-maturalny-left

Mistrzowski popis kadetów i owacje publiczności na II Ogólnopolskim Przeglądzie
Musztry Klas Mundurowych - Brzesko 2014

         


Zajęcia strzeleckie

W sobotę 14 czerwca  dzięki uprzejmości Prezesa Gminnego Zarządu LOK w Dębnie Pana Antoniego Kurala oraz instruktorów strzelectwa sportowego i sportów  obronnych  Panów Jacka Zabdyra  i Ryszarda Machety, Kadeci z LAKK w Łysej Górze mogli uczestniczyć w zajęciach strzeleckich zorganizowanych  specjalnie dla  naszego liceum. Spotkanie było zakończeniem  w roku szkolnym 2013/2014 cyklu  szkolenia wojskowegom przy ognisku ... Czytaj więcej>>


PODZIĘKOWANIE

Czcigodny Ksiądz
płk dr Marek Wesołowski
Dyrektor Liceum Akademickiego
Kliknij zobacz ORYGINAŁ    Korpusu Kadetów w  Łysej Górze

        W imieniu własnym, władz samorządowych oraz mieszańców gminy 'Brzesko pragniemy wyrazić serdeczne podziękowania za udział Waszej Reprezentacji w „II Ogólnopolskim Przeglądzie Musztry Klos Mundurowych", który odbył się w 'Brzesku w dniach 7-8 czerwca 2014r.
       Wyrazy szczególnego uznania natężą się Czcigodnemu Księdzu, opiekunom oraz uczniom za zaangażowanie oraz ciężką pracę włożoną w przygotowanie wspaniałej prezentacji swoich umiejętności.
       Dzięki przedawnionym przez Waszą szkołę pokazom mieszkańcy Gminy Brzesko mieli okazję podziwiać wspaniały, wykonany na wysokim poziomie występ, który był także niezwykłym popisem artystycznym budzący  podziw oglądających widzów.

      Łącząc wyrazy szacunku wszystkim Pracownikom szkoły życzymy wysokiego poziomu i efektów kształcenia, zadowolenia z pracy zawodowej, a także satysfakcji z działań podejmowanych na rzecz młodzieży i szkoły.

      Uczniom życzymy aby czuli się odpowiedzialni za swój własny rozwój i potrafili dobrze zaplanować swoją przyszłość.

 Przewodniczący Rady Miejskiej w Brzesku                      Burmistrz Miasta Brzeska

               Tadeusz Pasierb                                              Grzegorz Wawryka


Podsumowanie II Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych

 W dniach 7- 8 czerwca w Brzesku odbył się II Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych. Celem przeglądu jest popularyzacja klas mundurowych, jako oferty edukacyjnej szkół, integracja młodzieży, prezentacja poziomu wyszkolenia młodzieży, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich. Przegląd kierowany jest do uczniów i uczennic klas mundurowych... Czytaj więcej >>

KLIKNIJ ABY ODTWORZYĆ
MATERIAŁ TARNOWSKA TV.


Kadeci z Łysej Góry na uroczystościach śląskich.

 Kadeci z Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów w Łysej Górze w dniu 25 maja 2014 roku uczestniczyli w obchodach rocznicy powstań śląskich połączonych z Dniem Kadeta. Zaciągnęli honorową wartę przed pomnikiem Zygmunta Kuczyńskiego przy Szkole Podstawowej Nr 12 noszącej jego imię w Kędzierzynie - Koźlu. Ciekawostką jest to, że młody kadet, który zginął w heroicznej walce podczas powstania, został obrany na patrona szkoły w zamian za generała Świerczewskiego. Kadet Zygmunt...

  Czytaj więcej  i zobacz fotogalerię >>


 Kadeci na warsztatach w Wieliczce

 

20 maja 2014  kadeci  LAKK brali udział w warsztatach zawodowych, zorganizowanych przez Firmę Herz w Wieliczce.Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie.

Zobacz fotogalerię >>


Wyjazd korpusu do Sanktuarium Św. Anny

25 maja 2014 roku - wyjazd całego korpusu do Sanktuarium Św. Anny na Górze Św. Anny  aby oddać cześć poległym Kadetom w Powstaniach Śląskich.

Było ich ogółem 144, najmłodszych powstańców, ochotników walczących z bronią w ręku o polskość tych ziem. Poległo na Ziemi Opolskiej siedmiu.
Wspomnijmy o jednym z nich, kadecie kap. Karolu Chodkiewiczu, ostatnim męskim potomku hetmańskiego rodu. Był uczniem I Korpusu Kadetów Lwowskich. W wieku 16 lat pełen patriotycznego zapału, zgodnie z tradycją rodzinną lecz wbrew zakazom opuszcza mury szkolne, by wraz z 47-ma kolegami wziąć udział w HI Powstaniu Śląskim. W dniu 21 maja 1921 r. bierze udział w bitwie obronnej o Górę św. Anny. Jego oddział zostaje zmuszony do odwrotu. Karol pozostaje na stanowisku, osłania wycofujących się kolegów. Walczy do ostatniego naboju. Ranny, wzięty do niewoli przez niemieckich żołnierzy bawarskiego Freikorps „Oberiand" zostaje wrzucony do studni i kamienowany.
Uzyskuje pomoc okolicznych mieszkańców, śląskiego rolnika i niemieckiego piekarza. Umiera z powodu ran i upływu krwi w drodze do szpitala w Gogolinie,
Pamięć o tej tragedii jest wciąż żywa tak w rodzinie, jak i wśród mieszkańców wsi Oleszka i Jasiona pod G. św. Anny, gdzie rozegrały się opisane wydarzenia.

Cześć i chwała ich pamięci !


Kadet Mikołaj wygrywa w Czechach

To już kolejny sukces kadeta Mikołaja Ziółko z Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów to zwycięstwo w międzynarodowej walce z Martinem Kuznikiem z Czech.
Gratulacje - tak dalej trzymać.


Materiał filmowy Peter Kasan

Kadeci w Sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie

W dniu 10 maja br. w Bazylice w Szczepanowie odbyły się główne uroczystości ku czci patrona parafii św. Stanisława. Uroczystość rozpoczeła się przy kaplicy patrona, z relikwiami św. Stanisława oraz św. Jana Pawła II. Kadet z Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów niósł relikwie bł. Augusta Czartoryskiego. Przewodniczącym procesji i Mszy św. był abp Józef Kowalczyk, prymas Polski. Więcej na http://tarnow.gosc.pl/doc/1995844.Prymas-na-1000-lat  
zobacz fotogalerię >>


W dniu 26 kwietnia odbył się II Przegląd Musztry Klas Mundurowych Dębno 2014

Celem przeglądu jest popularyzacja klas mundurowych, jako oferty edukacyjnej szkół, integracja młodzieży, prezentacja poziomu wyszkolenia młodzieży, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich. Przegląd kierowany jest do uczniów i uczennic klas mundurowych małopolskich szkół ponadgimnazjalnych. Przegląd jest formą rywalizacji zespołów w zakresie musztry zespołowej zgodnej z regulaminem musztry Sił Zbrojnych RP.

 Czytaj cały tekst  i zobacz fotogalerię >>


 Mikołaj Ziółko znów na podium

 

W dniu 13 kwietnia 2014 roku kadet Mikołaj Ziółko, brał udział w Pucharze Polski Centralnej  "ALMMA 58" w Żyrardowie, zdobywając  w kategorii Junior 87 kg  pierwsze miejsce.
Szczerze gratulujemy, życząc dalszych sukcesów !